Гімназія № 14 г.Мінска

          

адказны за работу кабінета  

Хмяльніцкая Наталля Вікенцьеўна,

настаўнік беларускай мовы і літаратуры

 вышэйшай катэгорыі,

кіраўнік МА гуманітарнага цыкла

Абсталяванне кабінета:

Электронныя сродкі навучання 

Карысныя Інтэрнэт - спасылкі для настаўніка:

Сеткавае ўзаемадзеянне

На базе рэсурснага цэнтра працуе  дыстанцыйны курс  для вучняў 7-11 класаў, створаны ў сістэме MOODLE "Беларуская мова і літаратура: цікава і з карысцю". 

Працуючы дома, вучні змогуць замацаваць навыкі і веды, якія набылі на ўроках, выканаць дадатковыя заданні, дамашнія заданні да некаторых тэм. Далучайце да выканання дадатковых заданняў  бацькоў, дэманструйце ім  вынікі работы вучняў. 

 Курс адкрыты для прагляду. Для работы з курсам неабходна зарэгістравацца. Для гэтага трэба звярнуцца да Хмяльніцкай Н.В. у гадзіны інтэрнэт-кансультацыі.

Адрас курса:

http://do.minsk.edu.by/course/view.php?id=408

(Зайсці госцем)

Кансультацыя настаўнікаў раёна - 3 чацвер кожнага месяца каб. 225 15.00-16.00

Інтэрнэт-кансультаванне:  

  • па электроннай пошце gymn14@minsk.edu.by (для Хмяльніцкай Наталлі Вікенцьеўне);
  • чат у сістэме MOODLE;

Вынікі ўдзелу ў навукова-практычных канферэнцыях  і

інтэлектуальных конкурсах

2015/2016 н.г.

ІІ этап рэспубліканскай алімпіяды (раённы тур)

вучэбны прадмет - беларуская мова і літаратура

Гапуціна Вера  VІІ А клас -  дыплом І ступені (настаўнік Хмяльніцкая Наталля Вікенцьеўна)
Папок Паліна  VІІІ А клас -  дыплом ІІ ступені (настаўнік Сялевіч Віялета Ігараўна)
Сыцько Ганна  VІІІ А клас -  пахвальны водзыў (настаўнік Сялевіч Віялета Ігараўна)
Вяжэвіч Ганна  VІІІ Б клас -  дыплом ІІ ступені (настаўнік Шарпілава Людміла Яўгеньеўна)
Мінкін Кірыл  VІІІ Б клас -  дыплом ІІІ ступені (настаўнік Шарпілава Людміла Яўгеньеўна)
Макеенка Маргарыта  ІХ “А” клас - дыплом І ступені (настаўнік Шарпілава Людміла Яўгеньеўна)
Мацвеева Паліна  Х клас – дыплом І ступені (настаўнік Хмяльніцкая Наталля Вікенцьеўна)
Маркіна Ульяна  ХІ клас –  дыплом ІІ ступені (настаўнік Хмяльніцкая Наталля Вікенцьеўна)
Чыж Улад  ІХ “Б” клас – дыплом ІІІ ступені (настаўнік Шарпілава Людміла Яўгеньеўна)
Рубан Паліна  ХІ клас – дыплом ІІІ ступені (настаўнік Хмяльніцкая Наталля Вікенцьеўна) 

вучэбны прадмет - руская мова і літаратура

ІІ этап рэспубліканскай алімпіяды (раённы тур)

Булко Настасся VІІІ А клас - дыплом ІІ ступені (настаўнік Палякова Людміла Мікалаеўна) 
Раманоўская  Вікторыя VІІІ А клас -  дыплом ІІІ ступені (настаўнік Палякова Людміла Мікалаеўна) 
Сыцько Ганна  VІІІ А клас -  дыплом ІІІ ступені (настаўнік Палякова Людміла Мікалаеўна)
Гапуціна Вера  VІІ А кл. -  дыплом ІІІ ступені (настаўнік Грэчкіна Святлана Мікалаеўна) 

Навацкая Ганна Х клас - дыплом ІІ ступені (настаўнік Бяганская Святлана Мікалаеўна)
Халадцова Рэгіна ХІ клас - пахвальны водзыў (настаўнік Паўлючэнка Валянціна Уладзіміраўна)

ІІ этап рэспубліканскай алімпіяды (гарадскі тур)

Навацкая  Ганна Х кл. -  дыплом ІІІ ступені (настаўнік Бяганская Святлана Мікалаеўна)

Раённая НПК па беларускай мове і  літаратуры

Мілінец Настасся ХІ клас - дыплом ІІІ ступені (навуковыя кіраўнікі Шукелойць Ірына Леанардаўна, Хмяльніцкая Наталля Вікенцьеўна) 

  • Удзел у конкурсе «Знак таленту» да юбілею У.Караткевіча, арганізаваным МДПДіМ (Ганаровая грамата)
  •  Удзел у канферэнцыі да 110-й гадавіны творчасці Я.Коласа на базе Дзяржаўнага літаратурнага музея Я.Коласа (Падабед А.)
  • Удзел у конкурсе па гісторыі і беларускай літаратуры “Залатая літара”, арганізаваным МДПДіМ (Ганаровая грамата)
  • Удзел у Рэспубліканскай НПК «Студенческая наука – инновационный потенциал будущего» на базе БДПУ(Ганаровыя граматы).
  • Удзел у раённым  літаратурным конкурсе «Радкі, апаленыя вайной», аргнізаваным  раённым камітэтам  ГА "БРСМ" сумесна з Палацам моладзі і школьнікаў "Арыён" (Чыж Уладзіслаў – 2 месца, Антановіч Яніна – 1 месца, Стуканава Ганна – Ганаровая грамата)
  • Удзел у ІІІ гарадской алімпіядзе па лінгвістыцы (БДУ) – Гладкая Д., Смірноў Д. – падзякі
  • Фестываль мастацкай і інтэлектуальнай творчасці “Мой Мінск – мая сталіца – творчасці і таленту крыніца” (Наркевіч А. – ІІ дыплом)
  • Інфармацыйны праект «Юные журналисты Беларуси и России Союзном государстве – 2015” – Травулька Д. – фіналіст конкурса «Письмо другу»
  • Міжнародны конкурс  школьных, сямейных і індывідуальных праектаў «Другая сусветная вайна: погляд з ХХІ стагоддзя», арганізаваны Дэпартаментам адукацыі г.Масквы (Кучук Валерыя – дыплом лаўрэата)
  • Удзел у Міжнароднай лінгвістычнай алімпіядзе па рускай мове (Кісель Н., Мацвеева П. – пераможцы) на базе БДУ
  • Удзел у інтэрнэт-алімпіядах па беларускай і рускай мове і літаратуры
  • Удзел у Рэспубліканскім конкурсе эпісталярнага жанру
  • Поспехі на конкурсах «Буслік», «Журавлик». Прынялі ўдзел больш за 200 вучняў у кожным з конкурсаў.

2014/2015 н.г.

ІІ этап рэспубліканскай алімпіяды (раённы тур)

вучэбны прадмет - беларуская мова
Гуркоў Ігнат Дамінік  ІХ “Б” клас – дыплом ІІІ ступені

вучэбны прадмет - руская мова
Навацкая  Ганна ІХ “А” клас – дыплом ІІ ступені
Мацвеева Паліна ХІ “Б” клас – дыплом ІІІ ступені 
Халадцова Рэгіна Х клас – дыплом ІІІ ступені
Казлоўская Юлія  Х клас – дыплом ІІІ ступені

04-05.12.2014  вучаніцы VIII "А" класа Лемяшонак Дар'я і Макеенка Маргарыта разам з настаўніцай беларускай мовы і літаратуры Сялевіч Віялетай Ігараўнай мелі гонар прадстаўляць гімназію № 14 на адкрытых Мележаўскіх чытаннях, якія праходзілі ў ДУА "Гімназія № 36 г. Гомеля".  Дар'я і Маргарыта на суд журы прадстаўлялі цыкл уласных вершаў. Вынікам плённай работы стаў дыплом ІІІ ступені за перамогу ў секцыі "Мой паэтычны радок".

Раённая канферэнцыя вучняў ІХ – ХІ класаў: 
вучэбны прадмет - беларуская мова
Елісеева Ксенія, Маляўка Вікторыя ХІ "А" – дыплом ІІ ступені

вучэбны прадмет - руская
Егуноў Рыгор VI "Б" клас – дыплом ІІІ ступені

2013/2014 н.г.

ІІ этап рэспубліканскай алімпіяды (раённы тур)

вучэбны прадмет - беларуская мова
Старжынская Настасся Х “Б” клас  – дыплом І ступені
Лісавік Таццяна ХІ клас – дыплом ІІІ ступені
Лойка Кіра ІХ “А” клас   дыплом ІІІ ступені

вучэбны прадмет - руская мова
Жыгадла Валерыя ІХ “А” клас–  пахвальны водгук
Калаткоў Аляксей ІХ “Б” клас пахвальны водгук
Казлоўская Юлія ІХ "А" клас   пахвальны водгук
Шматкова Ганна ХІ "А" клас  пахвальны водгук

ІІІ этап рэспубліканскай алімпіяды (гарадскі тур)

вучэбны прадмет - беларуская мова
Лойка Кіра ІХ “А” клас  – дыплом ІІ ступені 
Старжынская Анастасія  Х “Б” клас – пахвальны водгук

Раённая канферэнцыя вучняў ІХ – ХІ класаў: 
Радзевіч Дар’я, Х клас, пахвальны водгук (секцыя “Руская літаратура”)

2012/2013 н.г.

Раённая алімпіяда (5-8 класы)

вучэбны прадмет - руская мова
Навацкая Ганна VII “А” клас  дыплом І ступені
Іванова Аляксандра VII “А” клас   дыплом ІІ ступені 
Века Марыя VII “Б” клас  дыплом ІІІ ступені 
Калаткоў Аляксей VIІI “Б” клас  дыплом ІІ ступені
Халадцова Рэгіна VIIІ “Б” клас  дыплом ІІІ ступені

вучэбны прадмет - беларуская мова
Гуркоў Ігнат VII “В” клас  дыплом ІІ ступені 
Іванова Аляксандра VII “А” клас  дыплом ІІІ ступені 
Века Марыя VII “Б” клас  дыплом ІІІ ступені 
Рубаха Сяргей VIІI “А” клас  дыплом ІІ ступені 
Халадцова Рэгіна VIIІ “Б” клас  дыплом ІІІ ступені 

ІІ этап рэспубліканскай алімпіяды (раённы тур)
вучэбны прадмет - беларуская мова
Старжынская Настасся ІХ “А” клас – дыплом ІІ ступені
Лісавік Таццяна Х клас – дыплом ІІІ
 ступені 
Кураленка Ульяна ХІ “А” клас  дыплом ІІІ ступені

вучэбны прадмет - руская мова
Алімпіева Кацярына ІХ “Б” клас – пахвальны водгук
Карповіч Лізавета ІХ “А”  клас – пахвальны водгук 
Алеханава Марыя Х клас  – дыплом І ступені

ІІІ этап рэспубліканскай алімпіяды (гарадскі тур)
вучэбны прадмет - беларуская мова
Старжынская Анастасія  ІХ “А” клас – пахвальны водгук

вучэбны прадмет - руская мова
Алеханава Марыя Х клас – дыплом  ІІ ступені

Нашы вучні Зязетка Вікторыя VI "Б" клас, Старжынская Настасся ІХ "А" клас, Агеева Кацярына VIІ "А" клас прынялі ўдзел у Х Мележаўскіх чытаннях (кастрычнік 2012 г., г. Гомель). 
Атрымалі ўзнагароды : 
- Старжынская Настасся ІХ "А" клас - дыплом ІІ ступені ў намінацыі "Мой паэтычны радок" за цыкл лірычных вершаў, 
- Зязетка Вікторыя VI "Б" клас - дыплом ІІІ ступені ў намінацыі "Мой родны кут".
Настаўнікі гімназіі Шарпілава Л.Я., Зязетка Л.Я. узнагароджаны ганаровымі граматамі за падрыхтоўку вучняў.